Studije na PEP-u pomogle su joj u privatnom biznisu: "Krenula sam od nule, a sad imam 12 zaposlenih i 120 proizvoda"

Zanimljivosti

Olgica Samoilović, mlada vlasnica firme „Hedera vita“ iz Loznice, koja se bavi proizvodnjom kozmetičkih proizvoda, pokrenula je ovaj privatni biznis negde istovremeno kada je upisala Visoku školu za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo. Ono što je učila na PEP-u odmah je primenjivala u praksi, i za pet godina, počevši “od nule”, stvorila uspešno preduzeće koje iz godine u godinu napreduje. Kako sama kaže, ono što je naučila na studijama poslovne ekonomije i preduzetništva, puno joj je pomoglo u poslu.

- Otvorila sam privatni biznis 2011. godine i nekako istovremeno odlučila da se prebacim sa Pravnog fakulteta na PEP. Prethodno sam studirala Pravni u Beogradu, ali nakon rođenja deteta morala sam da se vratim u Loznicu i došlo je do zastoja u studijama. Nekoliko godina kasnije saznala sam da u Loznici postoji istureno odeljenje Visoke škole za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo i odlučila da se napustim prava i okušam se u ekonomiji. Računala sam da će mi to značiti budući da sam pokretala privatni biznis. I nisam se prevarila – priča Olgica.

Ona kaže da je to bio period kada je sa drugaricom, koja je farmaceut po struci, počela da se bavi pravljenjem kozmetičkih preparata na prirodnoj bazi.

- Odlučile smo da krenemo od sapuna, jer je to bilo nekako najlakše. Imale smo gotov prvi proizvod, sapun od kozjeg mleka, koji je potom usavršavan, pa se radilo na pH vrednosti… Međutim, ona je izgubila entuzijazam i napustila projekat, pa sam nastavila sama – navodi Olgica.

Kada je upisala PEP i počela da uči, rešenja za brojna pitanja koja su je mučila u privatnom biznisu, nametnula su se sama od sebe.

- I sami profesori su mi pomogli da rešim mnoge moje nedoumice, oko formiranja cena, proizvodnih kalkulacija… Marketing koji sam učila u školi značio mi je u traženju tržišta. Ozbiljno sam shvatala svaki ispit, a po završetku osnovnih studija upisala sam i master – otkriva ova mlada poslovna žena.

Olgica navodi da je efekat  njenog studiranja vidljiv u poslu kojim se bavi. U početku je radila sama, a sada njena firma broji 12 zaposlenih.

- Počeli smo od sapuna, a sada, pet godina kasnije, imamo asortiman od 120 proizvoda. Tu su i kreme, mleko za telo, šamponi, maske za lice – kompletna kozmetička ponuda. Naš partner je i jedna estetska klinika iz Beograda, a sarađujemo i sa apotekama i frizerskim salonima. Naših proizvoda ima u velikim trgovinskim lancima u Srbiji, ali to nije sve, jer, našu kozmetiku već izvozimo u pet-šest zemalja – nabraja poslovne uspehe Olgica Samoilović, vlasnica firme "Hedera vita" i nekadašnja studentkinja VŠ PEP.

Ona naglašava da bi bez znanja stečenog na PEP-u teško ostvarila ovakve rezultate, a svima koji žele da uspeju u poslu poručuje: “Budite smeli, budite drugačiji i budite prvi”.