Prvi student PEP-a upisao doktorske studije na engleskom jeziku na tlu EU

Zanimljivosti

Da je diploma Visoke škole za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo cenjena i priznata u Evropi pokazao je i naš student Jovan Petronijević koji je nakon završenih master studija na VŠ PEP upisao doktorske studije na tlu Evropske unije. On je i prvi student PEP-a koji je upisao doktorske studije na engleskom jeziku u nekoj od zemalja EU, a kako kaže, zbog blizine Beograda izabrao je Temišvar.

Da li je bilo teško upisati evropske doktorske studije?

Upisati doktorske studije na teritoriji Evropske unije svakako je veliki izazov. Međutim saradnja koju naša škola ima sa Univerzitetom Zapadni Temišvar i broj naučnih radova koje sam do sada objavio u oblasti za koju sam aplicirao znatno su olakšali ovaj proces. Najteži deo svakako je bio braniti predlog odabrane teze pred komisijom, na engleskom jeziku, međutim dobra priprema i moje prethodno iskustvo u debati su mi pomogli da i ovaj deo uspešno prebrodim.

Kakvi su kriterijumi za upis?

Osnovni kriterijum je da ste završili master akademske studije u akreditovanoj instituciji. Ostali uslovi su poznavanje engleskog jezika, broj objavljenih naučnih radova, učešće na naučnim skupovima i slično.

Zašto ste izabrali studije baš u Rumuniji? Zbog blizine Beogradu ili drugih razloga?

Rumunija, pored toga što je u Evropskoj uniji, nudi kvalitetne studije. Ali, značajnu ulogu je odigrala blizina samog Temišvara, tako da mogu zadržati svoj posao u Školi i pored toga se dodatno obrazovati.

Jeste li već posetili Univerzitet Zapadni Temišvar? Kako vam se sviđa, kako je uređen?

Na UVT sam bio nekoliko puta, univerzitet je jako lepo uređen kao i sam grad. Ljudi su jako poslovni i ažurni, za sada je sve odlično.

Da li će vam predstavljati problem studiranje na engleskom jeziku?

Baveći se debatom unapredio sam poznavanje engleskog jezika. Čitanje i analiziranje članaka na engleskom jeziku deo je bavljenja debatom. Tako da sam u tom smislu spreman, i studije na engleskom mi neće predstavljati problem.

Kakve privilegije donose završene doktorske studije u Evropskoj uniji?

Završene doktorske studije na teritoriji Evropske unije nose sa sobom određeni prestiž, ali i svakako veću prohodnost ka poslovima u inostranstvu.