30 godina Erasmus programa

Zanimljivosti

U petak 29. septembra u EU info centru u Beogradu, sa početkom u 14 časova, održana je proslava 30 godina od osnivanja Erasmus programa, a među zvanicama je bila i Visoka škola za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo.

Svečani govor su održali predstavnici Erasmus programa u Srbiji, kao i domaći i strani studenti učesnici programa. Nakon toga su zvanicama u publici prikazani kratki filmovi/prezentacije napravljene sa studentima širom Evrope, njihovim iskustvima i doživljajima tokom programa.

Po završetku formalnog dela proslave, svi prisutni su imali mogućnost da prisustvuju svečanom sečenju Erasmus rođendanske torte.

Erasmus je program studentske razmene koji je 1987. godine pokrenula Evropska unija.

Od januara 2014. novi program pod nazivom ERASMUS plus objedinio je sve programe EU u polju obrazovanja i neformalnog obrazovanja, treninga, mladih i sporta. ERASMUS je od 1994. pa sve do 1999. bio deo Socrates programa zajedno sa nekoliko drugih programa unije. Od 2000. Socrates program postao je Socrates II, a od 2007. do 2013. program Socrates II zamenjen je Programom celoživotnog obrazovanja. Program je namenjen mobilnosti u oblasti visokog obrazovanja, namenjen studentima, profesorima i visokoškolskim institucijama. U programu učestvuje ukupno 32 evropske zemlje, a Srbija je jedna od njih. Program Erasmus + će trajati u periodu od 2014. do 2020. godine.

Studentima visokoškolskih ustanova, u državama koje u programu učestvuju, ERASMUS omogućuje studiranje u drugoj državi u trajanju od 3 do 12 meseci. Iako središnji deo ovoga programa zauzima razmena studenata među univerzitetima država ERASMUS programa, on takođe podstiče i razmenu profesora, transnacionalni razvoj nastavnih programa i panevropske tematske mreže.

ESN