Za njih nije organizovan spektakularni doček, niti im je bilo ko od zvaničnika čestitao na uspehu. Nisu dobili finansijsku podršku od države zbog uspeha koje nižu, a novac koji za debatna takmičenja izdvajaju fakulteti više je nego skroman. Ipak, studente iz Srbije to ne sprečava da briljiraju na evropskim i svetskim takmičenjima u ovoj disciplini, piše dnevni list Politika o vanserijskom uspehu koji su postigli studenti VŠ PEP iz Beograda.
Stefan Siridžanski i Britanac Majkl Dan Goekjian, studenti master studija Visoke škole za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo osvojili su titulu najboljih govornika na Evropskom prvenstvu održanom u Varšavi od 14. do 20. avgusta. Stefan i Majkl pobedili su u konkurenciji 230 timova iz 33 zemlje i to u kategoriji engleski kao maternji jezik. Tako je Stefan na engleskom jeziku u finalu nadgovorio studente Univerziteta Oksford, dok je Majkl Dan Goekjian proglašen najboljim govornikom Evrope, piše Politika, navodeći da su se u polufinale, u kategoriji engleski kao drugi jezik plasirali i studenti Filološkog fakulteta u Beogradu Marko Ćirović i Andrija Đonović.
- Debatovali smo o aktuelnim političkim, socijalnim i ekonomskim temama. Recimo, jedna od njih je bila uvođenje obaveze za partije da nezavisni eksperti potvrde njihovu ekonomsku politiku. Temu o kojoj diskutujemo saznajemo 15 minuta pre nastupa i baš toliko vremena imamo da se pripremimo – izjavio je Stefan za Politiku.
On je ujedno najavio da se sa titulom evropskog šampiona i oprašta od ove oblasti kojom se bavio od kada je upisao Fakultet političkih nauka 2011. godine.
Nakon diplomiranja na smeru međunarodni odnosi, Stefan je upisao master studije iz finansije i bankarstva na Visokoj školi za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo koja mu je ponudila stipendiju upravo zbog njegovih uspeha u debatnim nastupima, navodi Politika.
List piše i da je njegov kolega Majl Dan Goekjian došao prošle godine u Beograd i upisao ovu školu, nakon što je osnovne studije matematike završio na univerzitetu Kembridž. Njemu je ostao samo još master rad, pa se vratio u Britaniju, a Srbiju će ponovo posetiti radi odbrane master rada.
- Osim što je dobio stipendiju, Majklu su ove postdiplomske studije odgovarale jer se bavi finansijama. Ja sam prošlu godinu paralelno radio i studirao. Dao sam sebi šansu da se još takmičim među studentima. Sad imam 24 godine i vreme je da se povučem. Verujem da će i mlađe kolege postizati uspehe na ovom polju budući da smo svetska sila u debati – ističe Stefan Siridžanski, koji već naredne nedelje ide na doškolovavanje iz finansija i ekonomije na Imperijal koledžu u Londonu.
Politika podseća da ne postoji podrška države mladim studentima koji osvajaju nagrade na debatnim turnirima i takmičenjima, ali i navodi Stefanove reči da je učešće na njima nezamenjivo iskustvo. Stefan je bio učesnik četiri evropska i dva svetska prvenstva, ali i više od 50 turnira. Proputovao je pola sveta, perfektno savladao engleski jezik, ali i naučio da veoma brzo izvuče suštinu iz obimnog gradiva.
- Kad sam počeo da debatujem, imao sam strah od javnih nastupa. Sad bez problema debatujem pred 800 ljudi. I artikulišem misli, izvlačim zaključke i bolje ih predstavljam. Sve ovo mi je značajno pomoglo prilikom učenja, ali i kad sam išao na razgovore za posao – objašnjava Stefan za Politiku.
On naglašava da se veoma često studenti sami finansiraju kad idu na ova takmičenja. Kad je bio student FPN, kako kaže, taj fakultet je plaćao troškove učešća na takmičenjima, ali su studenti morali sami da se dovijaju za put i smeštaj. Stefan ističe da je i ove godine jedna studentkinja Filološkog fakulteta odustala od Evopskog prvenstva usled nedostatka novca.
Njemu, kako navodi, nije bilo žao da zarad debate ne ide na letovanje, a tokom raspusta je često radio kako bi mogao da plati učešće na nekom od turnira ili takmičenja.
On priznaje da su neke političke partije želele da ga “regrutuju”, ali, kako kaže, on nema tu vrstu ambicije. Odavno je prestao da se takmiči I u razgovoru sa prijateljima, a debata ga je naučila da sluša sagovornike i uvažava tuđa mišljenja čak i kada su izrazito suprotstavljenja njegovim.
Zaista, sa takvim navikama, teško bi se uklopio u našu političku scenu, čiji akteri oprečne političke stavove ne žele ni da saslušaju, a kamoli da uvaže ili private. A upravo od takvih ljudi zavisi da li će se Stefan, kao i hiljade mladih talenata vratiti u Srbiju nakon sticanja diplome. Stefan ističe da još nije doneo tu životnu odluku – još se nada da “stvari idu nabolje”, navodi Politika.